Město = galerie – Lysá nad Labem

První červencový víkend se do Lysé nad Labem sjeli umělci vyznávající netradiční pojetí umění ve veřejném prostoru.
Street art festival Město galerie odstartoval graffiti jamem v sobotu od 12 hodin na zóně na ulici U Dráhy, kde zároveň proběhl i workshop pro veřejnost, včetně občerstvení a hudebního doprovodu.

Historie festivalu sahá až do roku 2005 a letos poprvé spojuje 5 vybraných středočeských měst. Zapomenutá místa se postupně promění v umělecká díla, která by měla lidem zpestřit a zpříjemnit život ve městech.

Graffiti jsou dopředu naplánována a umělci jej konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty. Většina ploch je na sídlištích a v okrajových částech měst, a tak nezasahují do historických částí měst.

Některá díla vznikají i několik dnů a je k nim zapotřebí nejen stovky barev ve sprejích, ale také vysokozdvižné plošiny, lana a další vybavení. Pro města, která se rozhodnou proměnit si ulice na galerii, se jedná o významnou investici do trvalých hodnot ve veřejném prostoru.
Další dva červencové týdny se festival přesune do Nymburka a Poděbrad, kde se vybrané plochy ve veřejném prostoru promění v ráj českých i zahraničních street artových umělců, kteří budou pracovat převážně sprejem.

S podporou města Lysá nad Labem mohlo vzniknout toto velmi zajímavé dílo, na které se můžete do ulice U Dráhy zajít podívat i vy.

Více informací : www.mestogalerie.cz, facebook.com/mestogalerie, instagram.com/mestogalerie