Ohrožené varhany v Lysé nad Labem

Historie lyského kostela a varhan

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem všechny upoutá už z dálky svou 53metry vysokou věží. Se stavbou kostela se začalo v roce 1719 podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Vysvěcen byl po komplikacích 31. 7. 1741. Tohoto úkolu se zhostil biskup pražský, kanovník svatovítský, probošt staroboleslavský – hrabě Jan Rudolf Špork, synovec Františka Antonína Šporka.

Proti hlavnímu oltáři, na západní straně kostela, se nachází kruchta s varhanami. Jejich původ řadíme do roku 1774. Jejich zhotovitelem je Josef Sträussel. Původních částí však už není mnoho, jedná se o skříň, možná část měchové konstrukce a pár měděných píšťal.

Již v polovině 19. století bylo shledáno, že varhany potřebují opravu. Z opravy se, po průzkumu nástroje, stala nutnost „celkové přestavby a zcela nové zřízení vnitřních součástí varhan“. Té se ujal Josef Prediger v roce 1853. Následně proběhlo několik dalších zásahů do tohoto významného nástroje.

Momentálně je možné varhany, které byly napadeny červotočem, sice stále využívat, ale není jisté, jak dlouho tato situace vydrží. Je proto nezbytné začít neprodleně s jejich opravou a zachránit tuto historickou vzácnost pro další generace posluchačů.

Nejvíce poškozenou částí jsou vzdušnice. Doporučeným řešením již není menší oprava, ale celkové, generální řešení celého nástroje.

Jak můžeme pomoct?

Na záchranu varhan se konají koncerty, jejichž výtěžek pochopitelně pomůže řešit současnou situaci. Jmenujme alespoň některé: Ama Musica & Quantumtet, Jan Jakub Ryba – Česká mše vánočníRoman Dragoun, nebo Pražské žesťové kvinteto.

 

Není-li vám jejich osud lhostejný, přispějte, prosím na jejich záchranu na transparentní účet. Podle varhaníka, pana Jana Mikuška by se celková částka, potřebná k opravě měla pohybovat nad 6 miliony Kč. Každý příspěvek, kterým pomůžete, bude zhodnocen a využit.

Aktuální stav sbírky můžete sledovat ZDE.

Pokud pomůžete a budete-li potřebovat doklad o poskytnutí daru do daňového účetnictví, kontaktujte paní Danielu Ehrhardtovou na tel. +420 723 704 690. Celou opravu zaštiťuje občanské sdružení Kotva Lysá nad Labem.

SONY DSC
SONY DSC